PDR (paintless dent repair) to technika naprawy uszkodzeń karoserii pojazdu, która pozwala wyciągać wgniecenia w aucie bez konieczności lakierowania elementu, który jest naprawiany. Technologia PDR ceniona jest na rynku przede wszystkim ze względu na zachowanie oryginalnego lakieru, oszczędność czasu i pieniędzy w porównaniu z tradycyjnymi metodami naprawy. W naszym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym pytaniom związanym z wyciąganiem wgniotek techniką PDR - zapraszamy do lektury!

Spis treści:

 1. Proces naprawy wgnieceń bez lakierowania - wszystko, co musisz wiedzieć o PDR

  a) Na czym polega sposób usuwania wgnieceń PDR?

  b) Usuwanie i naprawa wgnieceń PDR - krótka historia

  c) Rodzaje wgnieceń i narzędzia do usuwania wgnieceń PDR

 2. Zalety usuwania wgnieceń w karoserii techniką PDR - jakie są korzyści z usunięcia wgniecenia PDR?
 3. Wady usuwania wgnieceń bez lakierowania techniką PDR - na co warto uważać w procesie bezinwazyjnego usuwania wgnieceń?
 4. Usuwanie wgnieceń z karoserii metodą PDR - podsumowanie

Proces naprawy wgnieceń bez lakierowania - wszystko, co musisz wiedzieć o PDR

PDR, czyli Paintless Dent Repair, to metoda pozwalająca na naprawę wgnieceń i deformacji karoserii pojazdu bez konieczności malowywania uszkodzonych części. Jest to wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla właścicieli samochodów, którzy chcą szybko i efektywnie kosztowo przywrócić pierwotny wygląd swojego pojazdu, zachowując przy tym oryginalny lakier. Dowiedz się o nim więcej!

Na czym polega sposób usuwania wgnieceń PDR?

Proces PDR (czyli Paintless Dent Repair) opiera się w głównej mierze na dwóch metodach napraw. Główną, najszybszą i dająca najbardziej precyzyjne efekty jest motoda wypychania wgnieceń dźwigniami tzw. "drutami". Naprawy dokonuje się przy użyciu specjalistycznych, odpowiednio ukształtowanych dźwigni poprzez odpowiednie "masowanie" metalu z powrotem do jego oryginalnego kształtu. Drugą matodą jest naprawa lub/i przy użyciu specjalistycznych adpterów, gorącego kleju i niezbędnych do tej motody narzędzi jak młotek bezwładnościowy czy puller. Procedury te wymagają sporej wiedzy, wysokiej precyzji i doświadczenia.

Kompleksowe usługi usuwania wgnieceń karoserii samochodu - jak to wygląda krok po kroku?

 1. Ocena Uszkodzenia: Przed rozpoczęciem naprawy, technik dokładnie ocenia rozmiar, głębokość wgnieceń, lokalizację, dostęp stopień ogólnego uszkodzenia karoserii i dobiera metodykę prowadzenia naprawy.
 2. Rozpoczęcie naprawy : Jeśli wymagana jest praca dźwigniami technik uzyskuje dostęp do tylnej strony wgniecenia od wewnętrznej części karoserii, co może w pewnych przypadkach wymagać demontażu elementów pojazdu, takich jak lampy, zderzaki, tapicerkę czy panele.
 3. Użycie Specjalistycznych Narzędzi: Używając specjalistycznych narzędzi, technik "masuje" metal, aby przywrócić go do oryginalnego kształtu, starając się nie uszkodzić fabrycznego lakieru. Na bieżąco koryguje i kształtuje naprawianą powierzchnię pobijając płaszczyznę pobijakami od strony lakierowanej. Jeśli naprawa jest prowadzona metodą klejową technik aplikuje odpowiednio dopasowany klej na specjalistyczne grzybki i przystępuje do wyciągania wgnieceń z wykorzystaniem narzędzi do ciągnięcia adapterów. Postępując analogicznie używa odpowiedniego pobijaka do korygowania kształtu usuwanego wgniecenia od zewnętrznej strony karoserii.
 4. Kontrola Jakości: Po ukończeniu procesu masowania, technik dokładnie sprawdza naprawiony obszar pod kątem wszelkich niedoskonałości i w razie potrzeby koryguje niedociągnięcia, aby powierzchnia wyglądała jak oryginalna powłoka lakiernicza..

Usuwanie i naprawa wgnieceń PDR - krótka historia

Historia PDR sięga lat 60. XX wieku, kiedy to w fabrykach samochodów Mercedes-Benz zaczęto wykorzystywać metodę usuwania wgnieceń bezlakierowo. Technika ta rozprzestrzeniła się i zyskała na popularności na przestrzeni lat, stając się obecnie jednym z kluczowych elementów w branży wyciągania wgnieceń.

Rodzaje wgnieceń i narzędzia do usuwania wgnieceń PDR

Kiedy jest potrzebna naprawa wgnieceń? Kiedy tylko zauważysz je na swoim samochodzie! Wgniecenia na karoserii mogą przyjmować różny charakter - wyróżniamy następujące typy wgnieceń karoserii samochodu:

 • Małe Wgniecenia: są to niewielkie wgniecenia karoserii powstałe na skutek uderzenia kamienia lub innego drobnego obiektu.
 • Wgniecenia od Gradu: wgniecenia te są efektem uderzenia kulek gradu, często występują w grupach na dużych powierzchniach pojazdu (wyciąganie wgnieceń po opadach atmosferycznych to jedna z najczęstszych czynności w zakładzie usuwania wgnieceń z karoserii).
 • Wgniecenia od Innych Pojazdów: zwykle są to pojedyncze wgniecenia, powstałe na parkingach, kiedy inne pojazdy uderzają w nasz samochód.
 • Duże Wgniecenia: Mogą wymagać większych umiejętności, większego nakładu czasu i wysiłku celem usunięcia (większe wgniecenia są bardziej problematyczne w naprawie).

Kompleksowe usługi usuwania wgnieceń obejmują wykorzystanie profesjonalnego zaplecza sprzętowego - poznaj podstawowe narzędzia pdr:

 1. Dźwignie PDR: Służą do masowania metalu od wewnętrznej strony karoserii.
 2. Lampa cieniowa, liniowa lub blenda liniowa : Umożliwia dokładne określenie partii uszkodzonego materiału i obserwowanie postępów pracy na bieżąco w trakcie pracy.
 3. Młotki i pobijaki: Stosowane są do korygowania kształtu wgniecenia od zewnętrznej strony karoserii poprzez pobijanie.
 4. Grzybki i adaptery do usuwania wgnieceń metodą klejową: służą do ciągnięcia uszkodzonych partii karoserii przy wykorzystaniu specjalistycznego kleju na gorąco.
 5. Pullery, młotki bezwładnościowe, mosty, dźwignie: służą do ciągnięcia grzybków i adapterów z odpowiednią siłą i w odpowiedni sposób.

Każde narzędzie ma swoje unikatowe zastosowanie i jest niezbędne do skutecznego i precyzyjnego naprawiania różnych typów wgnieceń bez uszkodzenia fabrycznego lakieru.

Zalety usuwania wgnieceń w karoserii techniką PDR - jakie są korzyści z usunięcia wgniecenia PDR?

PDR oferuje wiele korzyści w porównaniu z tradycyjnymi metodami naprawy:

 1. Wartość naprawy PDR: Dzięki PDR, fabryczny lakier pozostaje nietknięty, co pomaga w utrzymaniu wartości pojazdu.
 2. Czas naprawy samochodu: Naprawy PDR są szybsze, gdyż eliminują konieczność malowania i wysychania lakieru.
 3. Ceny napraw PDR: Wycena kosztu naprawy PDR jest zazwyczaj tańsza, gdyż nie wymaga kosztownego lakierowania.
 4. Ekologiczność bez względu na ilość wgnieceń: Brak konieczności malowania oznacza mniejsze zużycie chemikaliów i rozpuszczalników (technologia usuwania wgnieceń PDR to wybór wyjątkowo świadomy - deformacja likwidowana jest nie tylko bezinwazyjnie, ale i z korzyścią dla środowiska)

Ograniczenia usuwania wgnieceń bez lakierowania techniką PDR - na co warto uważać w procesie bezinwazyjnego usuwania wgnieceń?

Mimo licznych zalet, metoda PDR posiada także pewne ograniczenia:

 1. Rodzaj i Umiejscowienie Uszkodzenia: Głębokość wgnieceń w technologii PDR może stanowić pewne ograniczenie, ponieważ ponieważ większe wgniecenia powstałe na skutek silnych uderzeń, zlokalizowane w trudno dostępnych miejscach mogą być zbyt skomplikowane naprawy samochodu techniką PDR.
 2. Doświadczenie: szybkie i profesjonalne wykonanie PDR wymaga dużego doświadczenia i umiejętności, co może wpływać na dostępność i jakość usług.

Usuwanie wgnieceń z karoserii metodą PDR - podsumowanie

Wyciąganie wgniotek techniką PDR to rewolucyjne rozwiązanie w dziedzinie naprawy karoserii, umożliwiające szybką, ekonomiczną i ekologiczną likwidację deformacji bez konieczności lakierowania. Dzięki temu pojazd zachowuje swój oryginalny wygląd i wartość. Jednakże, efektywność tej metody zależy od rodzaju i lokalizacji uszkodzenia oraz od umiejętności i doświadczenia technika.